Музй Хліба Велика Цвіля

Немає матеріалів.

Музей Хліба

З давніх-давен народ більше всього цінуває хліб, сіль і честь. Хліб – це багатство і достаток, сіль – це гостинність і сердечність, а честь – це людська гідність. Саме для вшанування історії розвитку хліборобства у Великій Цвілі діє Музей хліба.

Музей Хліба село Велика Цвіля12 квітня 1985 року за ініціативи жителя села Велика Цвіля Ємільчинського району Миколи Жилюка в місцевій школі відкрито музей хліба. Зібрана на стендах історія села тісно переплітається з розвитком хліборобства цього краю.В Музеї Хліба є такі унікальні експонати як віялка, ступа, жорна, млинок, сучасна машина для випікання млинців і навіть макет вітряка, змайстрований учнем школи Сергієм Ловгенюком.

Дуже часто до Музею Хліба запрошуються люди, які з увкавістю та шаною, бажають відвідати експонати величного Хліба. Екскурсії проводять учні старших класів. Наталія Прищепа учениця 10-го класу, екскурсовод (адже хліб тепер і в ті часи був найголовнішим продуктом. Про нього складено багато прислів"їв, приказок.

Допомогу в створенні музею надавали учні, батьки, вчителі. В музеї є не прості жорна – це унікальний домашній млин, з металевим редуктором. «Позичали» їх в умільця з с.Тайки Майструка Талимова навіть партизани С.А. Ковпак.

Потім повернули. Віялка і млинок, ступа і товкач. Навіть ярмо для волів з дерев’яним плугом – все це збереглося для історії великоцвілян. Сотні приказок, прислів’їв зібрано в музеї про нелегку працю селянина.

На зміну ступі прийшла з Європи німецька крупорушка. В ній «товкли» кутю. Ця чудова крупорушка також є в експозиції музею.

Музей Хліба Житомирська областьНа стенді “Хліб всьому голова” зібрані прислів"я про хліб: Хочеш...Зернишко...Хлебушек...Та багато інших).

За словами директора школи Галини Банчук, матеріали для музею були зібрані протягом двох років зусиллями багатьох на той час союзних республік. Отримували зразки хлібів різних народів. Зараз експозиція музею стала і майже не поповнюється, але вона завжди збирає тисячі відвідувачів, навіть іноземних туристів. Та здебільшого потенційні відвідувачі це учні шкіл району та області.

І ми, як гостинні господарі, вважаємо за честь зустрічати наших славних гостей хлібом і сіллю.

В Україні хлібом називали жито. Саме таке жито, якому 3 тисячі років, було знайдено в с. Афанасівці Миколаївської області і зберігається в нашому музеї.

В експозиції є хліб, якому 25 років. Вага кожного буханця 3,5 – 4,5г. В упаковці 10 хлібин. Вага не випадкова. Це стільки потрібно космонавту на один ковток. При надмірному жуванні крихти хліба в стані невагомості можуть потрапити не в стравохід а в легені, що призведе до смерті космонавта. Автор космічного буханця Кветний Ф.М., хліб довгий час мав статус «секретного».

Галина Банчук директор школи с.Велика Цвіля (Батьки їхні, коли відвідують, то вони обов’язково дітей своїх привозять, тому що міські діти відрізняються від сільських тим, бо вони не знають навіть як хліб росте, яка праця прикладена для того, щоб він виріс, щоб потрапив на стіл, проходить тисячі операцій, рук хліборобів, пекарів, тому привозять своїх дітей, що в нашому музеї можна виховувати доброту, порядність, бережне ставлення до хліба).

Хліб – це символ, гостинності і добробуту. Протягом віків ставлення до нього було як до предмета священного. Тому й не дивно, що традиції, пов’язані з хлібом, що уособлює повагу до людської праці та найкращі моральні традиції взагалі, продовжують жити і сьогодні.
 

Велика Цвіля, офіційний сайт села - ПОДІЇ | НОВИНИ | ЛЮДИ | ФОТО | СПІЛКУВАННЯ

Внимание Ваш браузер устарел!

Мы рады приветствовать Вас на нашем сайте! К сожалению браузер, которым вы пользуетесь устарел. Он не может корректно отобразить информацию на страницах нашего сайта и очень сильно ограничивает Вас в получении полного удовлетворения от работы в интернете. Мы настоятельно рекомендуем вам обновить Ваш браузер до последней версии, или установить отличный от него продукт.

Для того чтобы обновить Ваш браузер до последней версии, перейдите по данной ссылке Microsoft Internet Explorer.
Если по каким-либо причинам вы не можете обновить Ваш браузер, попробуйте в работе один из этих:

Какие преимущества от перехода на более новый браузер?

  • Скорость работы. Веб-сайты загружаются быстрее;
  • Веб-страницы отображаются корректно, что снижает риск пропуска важной информации;
  • Больше удобств в работе с браузером;
  • Улучшена безопасность работы в интернете.